lidská práva v Číně komiksem proti totalitě
O komiksu
Komiks vypráví příběh o tom, jak vznikaly vyšetřovací zprávy, které rozpoutaly celosvětovou diskusi o zneužívání moderní transplantační chirurgie v Číně. Dotýká se násilných represí na přelomu tisíciletí, které vyústily v pronásledování příznivců meditační praxe Falun Gong a vyvrcholily likvidací velkých skupin disidentů (křesťanů, Ujgurů a Tibeťanů).
Lidská práva v Číně
Kniha vyjde ve třech jazycích – v češtině, angličtině a čínštině.
Lidská práva v Číně
Video-upoutávka ke komiksovému projektu:
Lidská práva v Číně
Více o příběhu
Komiks začíná v roce 2006. Sleduje osud dívky, která pod tlakem okolností vyhledá pomoc u zprostředkovatele transplantací orgánů v čínské nemocnici. Odlétá do Číny, aby si tam nechala za vysokou částku transplantovat srdce. Na místě naráží na celou řadu podivných událostí – nikdo jí nechce prozradit jméno dárce, na nic se nesmí ptát, datum a čas operace životně důležitého orgánu je naplánován několik týdnů dopředu, nemocnice jí nabízí náhradní orgán v případě, že první transplantace nebude úspěšná.
Před nemocnicí náhodně naráží na novináře, který pátrá po důkazech o zatajované epidemii ptačí chřipky H5N1. Během vyšetřování náhodně objeví zadržovací tábor s několika tisíci vězni, který sousedí s nemocnicí. Od zaměstnankyně nemocnice se dozvídají, že umístění tábora není pouhou shodou okolností. Lidé z tábora jsou přiváženi do nemocnice, kde jim odebírají orgány, aby je za vysoké sumy transplantovali zájemcům z Číny i ze zahraničí.
Začíná nebezpečné vyšetřování, které odhaluje ještě nebezpečnější pravdu…
Lidská práva v Číně
Postavy, které v komiksu uvidíte
Plánujeme do příběhu zanést reálie staveb, měst, letišť a tváří skutečných postav. V komiksu bude zachycen bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour, advokát David Matas, investigativní reportér Ethan Gutmann, zvláštní zpravodaj OSN ve věcech mučení Manfred Nowak, argentinský soudce Octavio Araos de Lamadrid, čínský chirurg Enver Tohti, soudce Sir Geofrey Nice QC a mnozí další.
Lidská práva v Číně
Skici
Lidská práva v Číně
Finalní kresby
Žena protestuje proti násilným represím vládnoucí komunistické strany v Číně. Americký publicista a spisovatel Ethan Gutmann. Miss Kanada 2015 Anastasia Lin. Izraelský kardiovaskulární chirurg Jacob Lavee. (Zleva) David Kilgour, bývalý kanadský ministr zahraničí. David Matas, kanadský advokát. Oceňovaný novinář a výzkumník Mathew Robertson. Sir Geofrey Nice QC, který předsedal mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Londýně v roce 2019.
Lidská práva v Číně
Jak vznikl název komiksu
Název Davidové a Goliáš vychází z podtitulu dokumentárního snímku Human harvest z roku 2014, který vysílala Česká televize v roce 2015 pod názvem Člověk na prodej. Je v první řadě narážkou na jména dvou kanaďanů (David Kilgour a David Matas), kteří jako první provedli nezávislé vyšetřování prvních obvinění. Oba „Davidové“ pátrali v čínských nemocnicích a vězeňském systému po případech zneužívání vězněných následovník meditační praxe Falun Gong k orgánovým transplantacím.
Dále je název narážkou na legendu o souboji pastevce Davida s obrem Goliášem, která symbolizuje nerovný boj dvou Kanaďanů s obřím molochem Komunistické strany Číny. Ale po nich přišli další vyšetřovatelé, novináři, lékaři, politici i aktivisté. Ti všichni jsou v našem metaforickém pojetí další „Davidové“. Goliáš reprezentuje mocný totalitní režim.
Human rights in china
Jak vznikala titulní strana
Dva čínští malíři, Wang Jing a Chen Xiaoping, vytvořili v roce 2015 olejomalbu o velikost 200 x 125 cm. Její kompozici navrhl malíř a sochař Zhang Kunlun, který strávil tři měsíce v jednom z nejtvrdších vězení v Číně – pracovním převýchovném táboře Ma-san-ťia. Dílo vzniklo v rámci projektu The Art of Courage. A právě tento obraz nás inspiroval pro navržení kompozice titulní strany, respektive hlavního plakátu projektu.
lidská práva v Číně
Davidové a Goliáš – Podllidská práva v Číněe skutečných událostí v Číně